Boże Narodzenie w literaturze pięknej

 

swieta22

Dzisiaj o niezwykłej atmosferze Świąt Bożego Narodzenia słychać wiele. Z wszystkich stron otacza nas świąteczna muzyka i reklamy. Jednak to tylko wykreowany przez media świąteczny świat.

misa22Historia obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia sięga 1902 roku. Podczas jednego z polowań, przyjaciel prezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora "Teddy" Roosevelta, postrzelił młodego niedźwiadka. Gdy przyprowadził zwierzątko do prezydenta, ten widząc przerażenie malca kazał go uwolnić. Epizod ten przedstawił na rysunku Clifford Berryman.
Jego grafika ukazała się w gazecie „The Washington Post” i dla sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchoma, stała się inspiracją do produkcji pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy, za specjalnym pozwoleniem prezydenta. W ciągu kilku lat Mitchom stał się potentatem i właścicielem jednej z najbardziej znanych firm produkujących pluszowe misie. W 2002, w 100 rocznicę powstania zabawki, dzień 25 listopada ustanowiony został Światowym Dniem Pluszowego Misia.

pasowanie22Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki.
Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a wypożyczenie książki po raz pierwszy powinno na długo pozostać w pamięci dziecka.
Nic więc dziwnego, że ślubowanie przyszłych czytelników z klas I a i I b, które odbyło się 18 listopada 2022 roku było dla nich ogromnym przeżyciem.

Sprawozdanie z obchodów 

Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

 

mbibliotek22Październik jest ważnym miesiącem dla każdej biblioteki szkolnej, bowiem to właśnie w tym miesiącu biblioteki obchodzą swoje święto.

Jak co roku, nasza biblioteka również obchodziła święto Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

Celem corocznej akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, zaakcentowanie święta bibliotek, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, podnoszenie poziomu czytelnictwa, zwrócenie uwagi na wielką rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

Międzynarodowy Miesiąc
Bibliotek Szkolnych

dbibliotek22 1

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych to święto, które zostało ustanowione w 1999 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Najpierw był to jeden dzień a od 2008 roku  cały miesiąc październik. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę książki w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych oraz rolę biblioteki w życiu szkoły.