„Wkrótce zapłoną znicze pamięci, znowu listopad zadumą budzi …”

szkolapamieta22          Listopad to miesiąc szczególny w kalendarzu – nierozerwalnie związany z zadumą, refleksją nad życiem, przemijaniem, wiecznością. Wracamy w nim pamięcią do ludzi, których już nie ma z nami. Odeszli całkiem niedawno albo wiele lat temu, jednak ciągle żyją w naszej wdzięcznej pamięci. „Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci” – pisała poetka i SZKOŁA PAMIĘTA!

Pamiętamy!    „Umarłych pamięć dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci” pisała Wisława Szymborska.

Nasza szkoła pamięta! Wspominamy byłych dyrektorów, nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów, którzy już odeszli. Nie ma ich wśród nas, często od wielu lat, ale pamięć o nich jest ciągle żywa. Wspólnie o to dbamy!

W ramach akcji „Szkoła Pamięta” Samorząd Uczniowski przygotował i zaprezentował gazetkę informacyjną poświęconą słynnym nekropoliom europejskim. Szczególną uwagę zwrócono na te piękne, europejskie cmentarze, na których spoczywają Polacy.
Znalazły się tutaj:

Podobnie jak w roku ubiegłym nasza szkoła przyłączyła się do akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Szkoła Pamięta”.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach  szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, miejscowości, czy regionu.

W ramach akcji „Szkoła pamięta” w dniach 24 – 25 października odwiedziliśmy zbiorową mogiłę z czasów II wojny światowej zlokalizowaną na skraju lasu w Wierzawicach.
To miejsce szczególne ze względu na swój związek z ważnymi wydarzeniami z przeszłości. To tutaj we wrześniu 1942 roku Niemcy rozstrzelali grupę Żydów z leżajskiego getta. Mogiła upamiętnia także przedstawicieli narodu żydowskiego, którzy zginęli z rąk hitlerowców w marcu 1943 roku w Brzózie Królewskiej.

25 października odwiedziliśmy cmentarz parafialny, gdzie  uczennice klasy 8a złożyły wiązankę kwiatów i zapaliły znicz na symbolicznym grobie poświęconym tym mieszkańcom naszej miejscowości, którzy zginęli w czasie wojny. Kilka lat temu uczczono ich pamiątkową tablicą umieszczoną w wierzawickim kościele. Znajdują się na niej nazwiska tych, którzy oddali życie w służbie Ojczyzny.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!