Narodowe czytanie
Narodowe Czytanie, to wydarzenie, które na stałe wpisało się w ogólnopolski kalendarz najważniejszych imprez kulturalnych promujących czytelnictwo. Zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich, z roku na rok gromadzi coraz szersze rzesze uczestników.
Akcja w tym roku odbywa się w 60 krajach, niemal na wszystkich kontynentach. Nasza szkoła dołączyła do tej społecznej akcji krzewienia żywego słowa i dnia 9 października 2024 roku zorganizowała czytanie dzieła „Kordiana„ Juliusza Słowackiego - utworu przesiąkniętego ideą wolnej Polski i duchem patriotyzmu.
Jest to bardzo poruszająca opowieść o Polsce, o polskim losie, o tym, by Rzeczypospolita Polska znowu była niepodległa i suwerenna.
Narodowe Czytanie ma niezwykły walor międzypokoleniowy – nawet ten trudny utwór nie odstraszył młodszych uczniów. W tym roku do akcji zgłosiło się ponad 200 przedszkoli i ponad 2 tysiące szkół.
W naszej szkole dzieło Słowackiego czytali nauczyciele: Bożena Karasińska, Anna Wnuk, Barbara Wdowiak, Jerzy Niemczy oraz uczniowie: Wiktoria Majewska, Zofia Pyć, Marysia Kupras, Marta Grąz, Dominika Klisko i Filip Lipka
Wycieczka do Kopalni Soli w Bochni
1 października uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami udali się na wyczekiwaną wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni, którą założono w 1248 r. Jest ona jednym z najstarszych czynnych zakładów przemysłowych w Europie i w Polsce. Od roku 2000 bocheńska kopalnia jest Pomnikiem Historii, a w 2013 r. doceniono ją na forum międzynarodowym, dołączając do prestiżowej Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. W unikatowym labiryncie solnych korytarzy, czekało na nas wiele niespodzianek. Już sam zjazd do kopalni szybem Cambi był wielkim przeżyciem. Pod okiem naszej pani przewodnik zwiedzaliśmy kopalnię oraz odbyliśmy przejazd podziemną kolejką. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz słuchowisk przekazana została nam wiedza o historii kopalni, średniowiecznych technikach wydobywczych, pracy górnika, zwyczajach górniczych oraz codziennym życiu kopalni. Ciekawostką okazała się Kaplica Św. Kingi, ponieważ jest ona jedynym na świecie kościołem, przez który biegną tory kolejki i przejeżdża pociąg. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie zabytkowego Zamku w Wiśniczu. Jego początki wiążą się z działalnością gospodarczą Kmitów herbu Szreniawa, którzy około połowy XIV w. rozpoczęli tworzenie wokół Wiśnicza klucza posiadłości ziemskich. Wzniesiony w tym czasie zamek pełnił funkcję obronnej rezydencji właścicieli. Bogatsi w wiedze i wspomnienia udaliśmy się w drogę powrotna do domu.
Akcja „Pola Nadziei” – sadzenie cebulek żonkili
Kolejny już raz Szkolne Koło Wolontariatu włączyło się w Ogólnopolską Kampanię „Pola Nadziei” organizowaną przez Fundację Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci.
2 października na specjalnie przygotowanych przed budynkiem szkoły rabatkach członkinie koła wraz z opiekunkami zasadziły ponad 70 cebulek żonkili – kwiatów będących symbolem naszej solidarności z chorymi dziećmi. Mają nam one przypominać o tych, którzy zmagają się z ciężką chorobą i oczekują naszej pomocy i wsparcia w tym trudnym dla nich okresie.
Akcja przebiegać będzie w dwóch etapach: jesiennym (sadzenie żonkili) i wiosennym (ścinanie kwiatów i kwesta na rzecz podopiecznych hospicjum).
Mamy nadzieję, że wiosną wokół naszej szkoły pięknie zakwitną żółte „pola żonkili”, a fundusze zebrane podczas ich sprzedaży przyczynią się do poprawy jakości życia i walki z chorobą małych podopiecznych Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie.
Międzynarodowy Miesiąć Bibliotek Szkolnych
Od wielu lat w październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. To dobra okazja do pokazania potencjału biblioteki, jej dorobku, pozycji, a także do zorganizowania różnego rodzaju aktywności. Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych to święto, które zostało ustanowione w 1999 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Najpierw był to jeden dzień a od 2008 roku cały miesiąc październik. Hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w 2024 roku brzmi:
„Poznajmy się w bibliotece”
Dzień Chłopaka - Dzień Krawata
Światowy Dzień Krawata obchodzony jest 18 października. Mało kto wie, że krawat pochodzi z malowniczej Chorwacji. Tam też miał miejsce pierwszy Dzień Krawata.
Z inicjatywy nowego Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole Dzień Krawata obchodziliśmy w Dzień Chłopaka (30 września). Mimo tego, że ta część garderoby zwykle zarezerwowana jest dla mężczyzn, to również nasze dziewczęta i panie przyłączyły się do wspólnej zabawy. Każdy, kto tego dnia przyszedł do szkoły w krawacie, był zwolniony z pytania. Przede wszystkim liczyła się dobra zabawa i poczucie humoru, do którego dodatkiem był krawat.
Dużo zabawy i radości przyniosła naszym uczniom również specjalnie na tę okazję wykonana fotobudka.
Wyjazd uczniów klas I-III na spektakl "Magia czarownicy"
23 września uczniowie klas I – III pod opieką wychowawców i nauczycieli wybrali się do MCK w Leżajsku na bajkę muzyczną pt. ,,Magia czarownicy”. Spektakl pełen był zaskakujących sztuczek i iluzji oraz pięknych piosenek śpiewanych przez aktorów Teatru Iluzji MAGICK. W zaczarowanym spektaklu nowoczesna iluzja przenikała się z grą aktorską, humorem słownym i sytuacyjnym, tworząc wspólnie z widownią zaskakujące, niesamowite, interaktywne i magiczne show. Podczas niezwykłego widowiska różnorodnych efektów magicznych widzowie zostali wprowadzeni w baśniowy świat magii, iluzji, muzyki, światła oraz efektów specjalnych. Po zakończonym przedstawieniu dzieci jeszcze długo dzieliły się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami.
Wybory do Samorządu Szkolnego
W dniu 26 września odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Wszyscy kandydaci przez cały poprzedni tydzień mieli okazję zaprezentować swoje programy i zachęcić w ten sposób swoich kolegów i koleżanki do oddania głosu właśnie na nich.
Z radością informujemy, że większością głosów wybory wygrała Ilona Czapla z kl. 8a, która została nowym Przewodniczącym Zespołu Szkół w Wierzawicach w roku szkolnym 2024/2025.
Serdecznie gratulujemy zwyciężczyni i życzymy jej powodzenia oraz sukcesów w pełnieniu nowej funkcji.
Opiekunkami Samorządu Uczniowskiego zostały Panie: Katarzyna Burek i Joanna Czop.
Dziękujemy wszystkim kandydatom za ich zaangażowanie oraz uczniom i nauczycielom za aktywny udział w głosowaniu.
Każdy Wasz głos ma znaczenie!
Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół w Wierzawicach 2024/2025
Przewodnicząca | – | Ilona Czapla kl. 8a. |
Zastępca | – | Wiktoria Majewska kl. 8b |
Sekretarz | – | Maria Kupras kl. 7a |
– | Wiktoria Hajduczka kl. 8a | |
Skarbnik | – | Mateusz Dziob kl. 8b |
Członkowie SU: | ||
– | Zuzanna Pustelny kl. 6a | |
– | Adam Wołczko kl. 5b |