Wycieczka do Straży Pożarnej i Zagrody Edukacyjnej u Zawadzkiej
Wpisany przez Stanisława Maluszczak   
czwartek, 07 czerwca 2018 18:28

Dnia 5 czerwca uczniowie klas drugich wraz z wychowawcami odbyli wycieczkę do Państwowej Straży Pożarnej w Leżajsku. Panowie strażacy zapoznali dzieci z obiektem, przybliżyli wiedzę na temat realizowanych przez nich zadań oraz zaprezentowali sprzęt ratowniczo – gaśniczy, którym dysponuje jednostka. Uczniowie podziwiali ogromne samochody strażackie i ich wyposażenie. Mieli okazję potrzymać m.in. nożyce do cięcia metalu, przymierzyć hełm, usiąść w kabinie wozu strażackiego, zobaczyć kompletne wyposażenie strażaka gaszącego pożar. Próbowali swoich sił w polewaniu wodą. Na sam koniec wycieczki upozorowali ćwiczebny alarm pożarowy z pokazem zjazdu po słynnej rurze.

Następnie pojechaliśmy do gospodarstwa państwa Zawadzkich w Przychojcu. Na miejscu przywitała nas sympatyczna  Pani Zwadzka – właścicielka Zagrody. U gospodyni poznaliśmy różne rodzaje zbóż, ziaren oraz narzędzia rolnicze. Zapoznaliśmy się z tradycyjną metodą ,,naszych babć” wypieku proziaków. Mieliśmy okazję wyrabiać ciasto, formować według własnego pomysłu placuszki. Poznaliśmy tradycyjną metodę wyrabiania masła i robienia sera. Mieliśmy okazję samodzielnie mielić zboże na mąkę. Po degustacji wiejskich smakołyków wybraliśmy się na krótki spacer, celem spotkania się ze zwierzętami zamieszkującymi gospodarstwo. Podziwialiśmy i karmiliśmy owcę, kozła, kaczki i gęsi. Wycieczka była pełna wrażeń i atrakcji. Spędziliśmy ten czas w miłej i przyjemnej atmosferze.